Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2013-12-27 >>>

 

Prawo na weekend

 

Nawigacja

2013-12-30  

|<<

   

 >>|

2013-12-27  

<<<

>>>

 >>|

2013-12-23  

|<<

     

 

Data publikacji: 2013-12-27

Dz.U. nr: 3397

Rok w zawieszeniu

(CMS, KE, KNF, MF, MZ, NFZ, PE, Sejm, UOKiK)

Rok 2013 nie obfitował w znaczące zmiany w prawie ubezpieczeń, był raczej rokiem oczekiwania. - Paweł Stykowski, CMS

 

Rok 2013 nie obfitował w znaczące zmiany w prawie ubezpieczeń, był raczej rokiem oczekiwania.

Solvency II

Już od kilku lat oczekujemy na wejście w życie dyrektywy Wypłacalność II (Solvency II). Może nie z utęsknieniem, jednak dobrze byłoby wreszcie poznać ostateczną datę. Stan niepewności nie jest korzystny ani dla biznesu, ani dla planowania w dziedzinie compliance. Ostatnio podano datę, która być może okaże się ostateczna - 1 stycznia 2016 r.

IMD 2

Komisja Europejska zapowiadała przyjęcie dyrektywy, która będzie nakazywała wszelkim pośrednikom ujawnianie swojego wynagrodzenia ubezpieczającym. O ile w niektórych krajach jest to powszechna praktyka, o tyle w Polsce byłoby to zupełne novum.

1 stycznia 2016 r. może okazać się ostateczną datą wejścia w życie Solvency II.

Nie prowadzono w tym zakresie badań socjologicznych, jednak doświadczenie życiowe podpowiada, że taki nakaz przełożyłby się u nas na znaczący spadek zawieranych umów ubezpieczenia. Nic więc dziwnego, że opublikowanie przez Komisję Europejską projektu dyrektywy, który istotnie zakładał bardzo szeroki nakaz informowania o prowizjach (m.in. miał obejmować również pracowników zakładów ubezpieczeń), został przyjęty z niepokojem. Projekt ten utknął w Parlamencie Europejskim. Komisje parlamentarne zgłosiły do niego setki poprawek (często wykluczających się nawzajem), więc postanowiono uzgodnić ostateczny tekst projektu z Komisją Europejską. Na wyniki tych prac wciąż czekamy. Losy nakazu ujawniania prowizji wciąż się ważą.

Rekomendacja KNF w sprawie bancassurance

Już blisko dwa lata mijają od wysłania przez KNF listu dot. bancassurance. Zakwestionowano w nim m. in. model, w którym bank jest ubezpieczającym, jednak otrzymuje od zakładu ubezpieczeń wynagrodzenie. Zarzucono, że taka sytuacja powoduje po stronie banku konflikt interesów. Ponadto, stwierdzono, że wynagrodzenie otrzymywane przez banki jest zbyt wysokie. W październiku br. przedstawiono prezentację, która miała nieco przybliżyć założenia rekomendacji, jednak nie zawierała zbyt wielu konkretów. Skutek: wciąż czekamy. Trudno jednak oczekiwać, że KNF wskaże konkretne wielkości wynagrodzeń, które uznaje za dozwolone.

Losy pomysłu o DUZ to już prawdziwa epopeja.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

Losy tego pomysłu to już prawdziwa epopeja. Zaczęło się od bardzo ambitnych założeń w 2007 r., kiedy to proponowano, aby część składki obecnie przekazywana NFZ trafiała do ubezpieczycieli w zamian za określone minimum świadczeń z ich strony (które mogłoby być dowolnie rozszerzane i rozbudowywane przez zakłady ubezpieczeń). Projekt opublikowany przez Ministerstwo Finansów w 2011 r. w gruncie rzeczy niewiele zmienia - można powiedzieć, że sankcjonuje status quo. Jednak nawet tak mało rewolucyjny projekt nie jest kontynuowany - Ministerstwo Zdrowia obecnie pracuje nad nowym projektem. Jednak wiedząc, że do kolejnych wyborów parlamentarnych już tylko dwa lata i znając losy poprzednich projektów, trudno optymistycznie oceniać losy tego projektu.

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Zapowiedziano zmiany w Kodeksie cywilnym w zakresie przepisów regulujących umowę ubezpieczenia. Mają zostać wprowadzone jeszcze przed przyjęciem nowego Kodeksu cywilnego. Zapowiadana jest znacząca ich liberalizacja. Oprócz tego - sporo zmian o charakterze raczej redakcyjnym niż merytorycznym. Istotnie, obecne przepisy Kodeksu cywilnego są za mało elastyczne, więc taka zmiana może pozytywnie wpłynąć na różnorodność produktów na rynku. Z drugiej strony, Prezes UOKiK może uznać nowe produkty za naruszające zbiorowe interesy konsumentów (jeśli będą odbiegały od norm kodeksowych)... Ponadto, oznacza to utratę znaczenia przez orzecznictwo dotyczącego obecnych przepisów. Odnośnie do przepisów dotyczących umowy ubezpieczenia nie ma zbyt wielu orzeczeń, więc szkoda nie jest aż tak olbrzymia. Jednak wymiana całego Kodeksu cywilnego na nowy, to już prawdziwa katastrofa - wszystkie przepisy trzeba będzie od początku, na własną rękę interpretować, licząc na to, że interpretacja sądów pójdzie w tym samym kierunku.

Zapowiadana jest znacząca liberalizacja przepisów w k.c. regulujących umowę ubezpieczenia.

FATCA - umowa parafowana?

Wciąż czekamy na ratyfikację przez Sejm umowy międzynarodowej Polski z USA w sprawie FATCA. Z tego co wiem, już została parafowana przez strony, jednak jej wejście w życie nastąpi dopiero za kilka miesięcy. Przez ten czas można spokojnie przygotowywać się do wypełniania nowych obowiązków raportowych.

Pozew grupowy

Kancelaria, która zbierała ubezpieczających w ramach ubezpieczenia na życie z UFK, zamierzała złożyć pozew grupowy przeciwko kilku ubezpieczycielom już w czerwcu 2013 r. Sprawa jednak się przeciągnęła, skutkiem czego dopiero ostatnio pierwszy pozew został złożony w sądzie i doręczony drugiej stronie. Pozostali wciąż czekają.

Paweł Stykowski, radca prawny

CMS

 

Archiwum: Prawo na weekend

 

Zobacz firmy: CMS, KE, KNF, MF, MZ, NFZ, PE, Sejm, UOKiK

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2013-12-27 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.