Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2012-11-13 >>>

 

Prawo

 

Nawigacja

2012-11-14  

|<<

   

 >>|

2012-11-13  

|<< 

<<<

>>>

 >>|

2012-11-12  

|<<

     

 

Data publikacji: 2012-11-13

Dz.U. nr: 3120

MS o zmianach w rejestrze klauzul abuzywnych

(MS, SOKiK, UOKiK)

Zmiany w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone zmierzają do zachowania sądowego trybu kontroli postanowień wzorców umów, przy wprowadzeniu szeregu mechanizmów, które usprawniłyby funkcjonowanie SOKiK.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany zasad postępowania przed Sądem Okręgowym w Warszawie - Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego powołano Zespół do spraw rejestru klauzul niedozwolonych. Opracowywane są założenia zmian postępowania przed SOKiK w ww. sprawach.

Nie będzie zmian w stawkach za czynności pełnomocników w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone

Nie przewiduje się zmian stawek opłat za czynności fachowych pełnomocników w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

Konkretne zmiany

"Opracowywane zmiany zmierzają do zachowania sądowego trybu kontroli postanowień wzorców umów, przy wprowadzeniu szeregu mechanizmów, które usprawniłyby funkcjonowanie SOKiK, z jednej strony przez ograniczenie ilości spraw trafiających do sądu, z drugiej zaś - przez zapewnienie efektywnej kontroli systemu, sprawowanej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - wskazuje Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości.

Proponowane dodatkowe mechanizmy to m.in. wprowadzenie rozbudowanej fazy przedsądowej.

Dodaje, że proponowane dodatkowe mechanizmy to m.in. wprowadzenie rozbudowanej fazy przedsądowej, która kończyłaby się wpisaniem do odrębnego rejestru porozumień - porozumienia zawartego między potencjalnym powodem a przedsiębiorcą lub samozobowiązania się przedsiębiorcy; porozumienie (samozobowiązanie się przedsiębiorcy) dotyczyłoby uznania stosowanej klauzuli za niedozwoloną, zobowiązania do zaprzestania jej stosowania oraz określenia środków usunięcia skutków stosowania klauzuli.

Projektowane rozwiązania zmierzają też do stworzenia instrumentów, dzięki którym Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mógłby uczestniczyć w systemie kontroli klauzul poprzez:

+ zatwierdzanie oraz kontrolę wykonania porozumień oraz zobowiązań jednostronnych,

+ kontrolę wykonania orzeczeń SOKiK (stwierdzających, że postanowienia wzorca umowy są niedozwolone),

+ kontrolę stosowania na rynku klauzul o skutku identycznym ze skutkiem klauzul wpisanych do rejestru,

+ rozszerzenie katalogu stypizowanych czynów naruszających zbiorowy interes konsumentów. (AS)

Za:

Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zobacz firmy: MS, SOKiK, UOKiK

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2012-11-13 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.