Dziennik Ubezpieczeniowy

Dziennik Ubezpieczeniowy >> Szukaj 

 

Archiwum :: O Dzienniku :: Prenumerata 

 Szukaj

 

 

Artykuł: <<< 2009-12-07 >>>

 

Ubezpieczenia komunikacyjne

 

Nawigacja

2009-12-08  

|<<

   

 >>|

2009-12-07  

<<<

>>>

 >>|

2009-12-04  

|<<

     

 

Data publikacji: 2009-12-07

Dz.U. nr: 2385

KNF o zwrocie kosztów pojazdu zastępczego

(KNF)

KNF chce, ujednolicenia standardów w zakresie rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego. Dlatego też opracował zasady postępowania w tym zakresie.

 

+ KNF rekomenduje zasady dot. zwrotu kosztów pojazdu zastępczego

+ Celem jest ujednolicenie praktyki rynkowej

 

Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, której celem ma być ujednolicenie praktyki rynkowej w rozpatrywaniu roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, zgłaszanych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (zobacz: pełna treść rekomendacji). Rekomendacja skierowana jest do ubezpieczycieli posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w grupie 10 oraz oddziałów zagranicznych ubezpieczycieli oferujących to ubezpieczenie na terytorium Polski.

Obecnie istnieją znaczące rozbieżności, co do rozpatrywania roszczeń o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.

Zgodnie z rekomendacją:

1. Poszkodowany może żądać zrekompensowania uszczerbku majątkowego polegającego na niemożności korzystania z uszkodzonego pojazdu.

2. Poszkodowany może żądać pokrycia kosztów najmu pojazdu zastępczego za okres, w którym nie było możliwe korzystanie z pojazdu, który uległ uszkodzeniu (uzasadniony okres najmu). Długość okresu uzasadnionego najmu warunkowana jest lojalnym zachowaniem się poszkodowanego wobec ubezpieczyciela.

3. W przypadku, gdy przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego jest niemożliwe ze względów technicznych, uzasadniony okres najmu ogranicza się do okresu, w którym poszkodowany, przy dołożeniu należytej staranności, mógł nabyć pojazd analogiczny do zniszczonego, jednak nie później niż do dnia wypłaty odszkodowania.

4. Dobowa stawka najmu pojazdu zastępczego nie może przekraczać cen występujących na rynku lokalnym w miejscu, w którym użytkowany był uszkodzony pojazd - a więc najczęściej w miejscu zamieszkania poszkodowanego, ewentualnie położenia jego siedziby lub jednostki terenowej.

5. Pojazd zastępczy, którego koszty najmu pokrywa ubezpieczyciel, o ile to możliwe powinien odpowiadać klasie i rodzajowi pojazdu uszkodzonego.

6. Ubezpieczyciel nie odpowiada za te rodzaje kosztów związanych z korzystaniem z pojazdu zastępczego, które poszkodowany poniósłby również wtedy, gdyby korzystał z pojazdu uszkodzonego w taki sam sposób jak z pojazdu zastępczego.

Wyłączenie nie obejmuje kosztów spełniających łącznie następujące warunki:

- zostały poniesione na nabycie usług ściśle związanych z pojazdem zastępczym, - usługi te są konieczne dla zapewnienia możliwości korzystania z tego pojazdu w taki sam sposób, w jaki dotychczas wykorzystywany był pojazd uszkodzony,

- poszkodowany nabył uprzednio analogiczne usługi ściśle związane z pojazdem uszkodzonym, z których nie może korzystać poruszając się pojazdem zastępczym. (EKO)

Za:

KNF

Również:

Dziennik Gazeta Prawna, nr 238 (2009-12-07), str. C7, Marcin Jaworski, KNF: samochód zastępczy należy się każdemu poszkodowanemu

 

Zobacz firmy: KNF

 

Komentuj Prześlij  Drukuj

Artykuł: <<< 2009-12-07 >>>

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.